della ciaja cz a4Na vlnách s rytíři sv. Štěpána

Azzolino Bernardino della Ciaja (1671 – 1755)
Antonio Vivaldi (1678 – 1741)

cembalo sólo (hodinový program s komentářem)

Italský varhaník, cembalista, skladatel a stavitel varhan Azzolino Bernardino della Ciaja se narodil v Sieně, ale většinu života prožil v Pise. Pobýval také ve Florencii a Římě a právě z tohoto období pochází jeho sbírka Sonate per cembalo con alcuni saggi ed altri contrapunti di largo e grave stile ecclesiastico per grandi organi, op. 4 (Řím, 1727). Byl členem řádu rytířů sv. Štěpána.

Jeho cembalové sonáty hýří úchvatnými harmoniemi, ale jsou také virtuózní a efektní. V klávesovém repertoáru italské hudby jsou výjimečné právě postižením specifické zvukové krásy cembala.

Della Ciaja byl současníkem Antonia Vivaldiho. „Rudého kněze“ z Benátek, jak se mu přezdívalo – není jistě třeba představovat. Originalita, energetický i emotivní náboj jeho děl i chytlavost melodií, rafinované využití barev a technických možností nástrojů uchvátily i všeobecnou veřejnost. Antonio Vivaldi zkomponoval přes 800 skladeb – jednu krásnější než druhou. Ani jedna však není pro cembalo. O to větším pokladem bylo objevení tzv. Ann Dawson´s book, hudebního pramene, který se nyní nachází v Manchester Central Library. Tuto sbírku pořídila současnice Antonia Vivaldiho – anglická lady Ann Dawson na jejích cestách po Itálii. Obsahuje mimo jiné i její přepisy Vivaldiho koncertů op. 3 (L´estro armonico). A protože byla sama vynikající cembalistka, stojí opravdu zato.